Winter Olympics 2018: When is each Australian athlete competing?

Find out when each Australian will be competing in PyeongChang (All dates are when the gold medal event occurs).

Cross-Country Skiing

Women's Skiathlon: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Casey Wright, Jessica Yeaton

Short Track Speed Skating

Men's 1500m: Andy Jung

Alpine skiing

Men's Downhill: Dominic Demschar, ​Harry Laidlaw

Medal hopeful: Lydia Lassila.

Photo: PAUL CHIASSON

Cross-Country Skiing

Men's Skiathlon: Phillip Bellingham, Callum Watson

Freestyle skiing

Women's moguls: Jakara Anthony, Britteny Cox, Claudia Gueli, Madii Himbury

Luge

Men's singles: Alex Ferlazzo​

Freestyle skiing

Men's Moguls: Rohan Chapman-Davies, Matt Graham, James Matheson, Brodie Summers

High hopes: Britt Cox.

Photo: AAP

Snowboarding

Women's Slopestyle: Tess Coady

Alpine skiing

Men's Alpine Combined: Dominic Demschar, ​Harry Laidlaw

Cross-Country Skiing

Men's Sprint Classic: Phillip Bellingham, Callum Watson

Short Track Speed Skating

Women's 500m: Deanna Lockett

Snowboarding

Women's Halfpipe: Emily Arthur, Holly Crawford

Alpine skiing

Women's Slalom: Greta Small

Snowboarding

Men's Halfpipe: Kent Callister, Scotty James, Nathan Johnstone

Alpine skiing

Men's Super-G: Dominic Demschar, ​Harry Laidlaw

Bobsleigh

4-man: David Mari, Lucas Mata, Lachlan Reidy and Hayden Smith

Cross-Country Skiing

Women's 10km Free: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Casey Wright, Jessica Yeaton

Figure skating

Pairs: Ekaterina Alexandrovskaya and Harley Windsor

Snowboarding

Men's Snowboard Cross: Cameron Bolton, Jarryd Hughes, Adam Lambert, Alex Pullin

Cross-Country Skiing

Men's 15km Free: Phillip Bellingham, Callum Watson

Freestyle skiing

Women's Aerials: Lydia Lassila, Laura Peel, Danielle Scott, Samantha Wells

Skeleton

Men's: John Farrow

Snowboarding

Women's Snowboard Cross: Belle Brockhoff

Alpine skiing

​Women's Super-G: Greta Small

Cross-Country Skiing

Women's 4 x 5km relay: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Casey Wright, Jessica Yeaton

Figure skating

Men's Singles: Brendan Kerry

Short Track Speed Skating

Men's 1000m: Andy Jung

Women's 1500m: Deanna Lockett

Skeleton

Women's: Jackie Narracott

Alpine skiing

Men's Giant Slalom: Dominic Demschar, ​Harry Laidlaw

Freestyle skiing

Men's Slopestyle: Russell Henshaw

Men's Aerials: David Morris

Bobsleigh

2-man: David Mari and Lucas Mata

Speed Skating

Men's 500m: Daniel Greig

Alpine skiing

Women's Downhill: Greta Small

Cross-Country Skiing

Men's Team Sprint: Phillip Bellingham, Callum Watson

Women's Team Sprint: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Casey Wright, Jessica Yeaton

Freestyle skiing

Men's Ski Cross: Anton Grimus

Alpine skiing

Men's Slalom: Dominic Demschar, ​Harry Laidlaw

Short Track Speed Skating

Men's 500m: Andy Jung

Women's 1000m: Deanna Lockett

Alpine skiing

Women's Alpine Combined: Greta Small

Figure Skating

Women's Singles: Kailani Craine

​Freestyle skiing

Women's Ski Cross: Sami Kennedy-Sim

Speed Skating

Men's 1000m: Daniel Greig

Snowboarding

Women's Big Air: Tess Coady, Jessica Rich

Cross-Country Skiing

Men's 50km Mass Start: Phillip Bellingham, Callum Watson

Cross-Country Skiing

Women's 50km Mass Start: Barbara Jezersek, Aimee Watson, Casey Wright, Jessica Yeaton

Most Viewed in Sport